Заняття з геометрії для учнів 3-го класуГАЛЕРЕЯ ТВОРЧИХ ПОРТРЕТІВ
 
 
Тема заняття. Пригоди Точки та її друзів. Площа фігури. Симетричні фігури
Мета:
? ознайомити учнів з поняттям площі фігури;
? розвивати здатність до розумових операцій (аналіз, порівняння, узагальнення, систематизація);
? викликати інтерес до предмета, спонукати до творчої діяльності, формувати математичну мову;
? збагачувати словниковий запас, розширювати світогляд молодших школярів.
Тип заняття: заняття-дослідження.
 
Хід заняття
І. Організація пізнавальної діяльності
Вступна бесіда
Як ви знаєте, геометрія з'явилася дуже давно. Майже всі вчені в давнину були видатними геометрами.
 
27.10.2014-1-1

Древньогрецький професор Платон для своєї школи навіть придумав девіз: «Ті, хто не знає геометрії, не допускаються!» Було це близько 2400 років тому. Згодом від геометрії виокремилась така наука, як математика. Розпочнімо наше заняття з виконання практичних завдань. (Для подальшої роботи діти повинні повторити назви основних геометричних фігур.)
 
Завдання на розвиток уваги
Учитель. Налаштуйтесь на роботу. Уважно розгляньте креслення.
Які фігури ви побачили? (Відповіді учнів)
Скільки фігур кожного виду ви побачили? (Відповіді учнів.)
 
27.10.2014-1-2

Учитель. Сьогодні ми вирушимо в подорож разом із героями з Країни геометрії: Точкою, Олівцем та Циркулем.
Вони знову сумлінно попрацювали та накреслили для вас фігури, проте на цей раз приготували дещо інше завдання.
 
Які числа записані одночасно в прямокутнику та у крузі, але не записані в трикутнику? (Рухатися по діагоналі не можна.)
 
27.10.2014-1-3

Вправа «Аукціон ідей»
Задача 1. Складіть сім сірників так, щоб утворилось три трикутники (довжина сірника має дорівнювати довжині сторони).
 

27.10.2014-1-4
 
Задача 2. Накресліть квадрат. Розділіть його на чотири рівні частини по-різному.
Задача 3. Накресліть прямокутник. Розмістіть 12 точок таким чином, щоб на кожній стороні було по 4 точки.
Задача 4. Графічний диктант (на розсуд учителя).
 
Математична розминка
Учитель. Незнайко знайшов незвичайний математичний килимок. Допоможемо пройти шлях від 4 до 96.
 
27.10.2014-1-5
 
Учитель. Діти, чи вдалося Незнайкові пройти кожну клітинку килима? (Відповіді учнів.)
 
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Справді, ні.
- Чому ж так сталося? (Відповіді учнів.)
- А як би ви по-іншому сказали про те, що Незнайко не пройшов кожну клітину математичного килима? (Відповіді учнів.)
Учитель. Тоді послухаймо продовження казки і дізнаємось, що таке площа.
(Думки дітей. Добре, якщо хтось у відповіді використає термін «площа» килима.)
 
 
ІІІ. Усвідомлення нових знань
Слухання казки
Учитель. Чудово. Тільки пригадаймо разом, чим скінчилася наша остання подорож.
 
27.10.2014-1-6

Незнайко. Олівець, чому ти не розповідаєш нам продовження казки?
Олівець. Потяг мчав вперед. Усі дивились навколо, чи не з'явиться зла Гумка-розбійниця.
Раптом потяг загальмував. Пасажири вийшли з вагонів, далі рушати було неможливо. Геть усе навколо залило водою. (Відповіді дітей: Точка та її друзі відремонтували залізну дорогу, яку пошкодила Гумка-розбійниця. Усі вирушили навздогін, а подорожувати вирішили потягом.)
 
Циркуль. Таке враження, ніби витекло ціле водосховище.
Точка. Я знаю, що трапилось. Це негідниця Гумка стерла дамбу. Проте нам знову допоможуть Друзі-відрізки. Пам'ятаєш, Циркуле, як із них вийшов міст через річку.
 
27.10.2014-1-7
 
Циркуль. У нашій ситуації міст не вийде. У річці ми натрапляли на ділянки з мілиною, а море занадто глибоке. Попливімо на плотах!
Точка. Чудово! Я ще ніколи не плавала по морю. А з чого ми зробимо плоти?
Ножиці. Із квадратів. Візьмемо кілька і з'єднаємо між собою. А Трикутники-будівельники радо нам допоможуть.
 
27.10.2014-1-8

Точка. Який гарненький. Ми всі попливемо!
(Відповіді дітей: недостатня площа плота; ні, такий пліт буде ненадійним, може розламатися на хвилях; побудувати кожному свій пліт.)
 
Ножиці. Стій, стій. Усі на нього не вмістяться. Додамо ще три квадрати.
Точка. Нарешті, гайда в подорож!
Ножиці. Май терпіння. Точко, все одно пліт замалий для всіх.
Учитель. Чому, на вашу думку пліт замалий для всіх?
- Чи варто героям і надалі збільшувати пліт?
- Як вирішити проблему? (Відповіді учнів.)
 
Робота над терміном «площа»
Учитель. Діти, що таке площа? Чи всі предмети мають площу? Де в житті ви стикалися з терміном «площа?
 
27.10.2014-1-9

Визначення терміна, математичний словничок (квадратура, кадрована).
Учитель. Площу ще називають квадратурою або квадрованою площею.
Чому так, ми дізнаємось на наступних заняттях, коли будемо вчитися вимірювати площу фігур. Сьогодні продовжуємо роботу. Далі навчимося порівнювати площі фігур.
 
 
IV. Практична діяльність учнів з елементами дослідження
Способи порівняння
Учитель. Назвіть номери фігур, відповідно до збільшення їх площі.
 
27.10.2014-1-10

(Відповіді дітей порівняти площі можливо, адже вони однакові за формою, але різні за розміром.)
- Який висновок можна зробити?
- Як ви діятиме в такій ситуації?
- Отже, існує такий спосіб, який дає змогу порівняти фігури способом накладання. Візьміть заготовки на ваших партах. Поміркуйте, яку групу фігур можливо порівняти візуально, а яку — лише способом накладання.
- Поясніть, чому ви так вважаєте?
(Припущення дітей: повернути, накласти)
 
Гра «Дизайнери»
Учитель. Допоможімо нашій Точці заселитися в кімнату.
 
27.10.2014-1-11

- Про що можна сказати: має однакову площу?
- Про що можна сказати: має площу меншу, ніж...?
(Відповідь: круг - в другому будинку, Трикутник — в третьому, Квадрат — в першому.)
 
27.10.2014-1-12

Задача на логічне мислення
Учитель. Жили три фігури: Круг, Трикутник та Квадрат. Кожна з них мала свій будиночок. Перший будинок мав високий дах, але маленьке віконце, другий — високий дах, але велике вікно. У третього було також велике вікно, але низький дах. Трикутник і Круг жили в будинках із великим вікном, а Круг і Квадрат — у будиночках з високим дахом. Заселіть фігуру у свій будинок.
 
 
V. Цікава математика
Проблемна ситуація
Учитель. Чи згодні ви з відображенням хлопчика у дзеркалі? (Вільне спілкування.)
- Наш Олівець також незгодний. Що переплутав художник?
 
27.10.2014-1-13

- Як стосується теми нашого заняття ця ситуація?
 
Розповідь учителя
З явищем симетрії ми стикаємося щоденно. Ми із захопленням роздивляємось крихітну сніжинку, бабку з прозорими крильцями, архітектурні споруди або літаки. Використовуючи гармонію та красу природи, людина створила багато. Але симетрія - це не лише краса. Симетрія потрібна рибі, щоб пливти, птахам, щоб літати. Тому вона ще й корисна. (Відповіді дітей: різний спосіб поділу фігури робить її або симетричною, або ні.)
 
Практична робота
Учитель. Спробуймо знайти симетрію серед математичних фігур.
 
27.10.2014-1-14

Чому Олівець має сумніви стосовно п'ятикутника?
Правильно, ми проводили лінії, що називається вісь симетрії. У випадку з п'ятикутником її можна провести по-різному.
Що цікавого в останній фігурі? (Відповіді дітей.)
 
Тренувальні вправи
Добери симетричну частинку (перетягуванням) (перевірка)
 
27.10.2014-1-15
 
 
VI. Домашня творчість
Спробуй відшукати симетрію в музиці, поезії, буквах, цифрах. Якщо зможеш, намалюй або запиши.
 
 
 
Світлана ІВАНОВА,
учитель початкових класів
Білоцерківської ЗОШ І—III ст. № 18, Київська обл.
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 1 (721), січень 2014