Звітала в гості осінь

Мета. Ознайомити дітей з осінніми змінами в природі, формувати в них інтерес до природи через ознайомлення з найближчими об'єктами  - деревами та результат спостережень передавати у складанні творів. Розвивати спостережливість, увагу. Прищеплювати бережне ставлення до природи.

Обладнання. Загадки, вірші, прикмети, приказки, твір Чайковського «Пори року», листочки для гри, альбоми, олівці.

Місце проведення. Ліс.

Хід уроку

Організаційна частина.

Оголошення теми і мети.

- Сьогодні у нас урок незвичайний тому, що проводити його ми будемо в лісі. Тема цього уроку — «Завітала в гості осінь». На цьому уроці ми будемо спостерігати за деревами, природою для того, щоб на наступному уроці написати твір-опис «Берізка». У цьому лісі ми познайомимося з деревами, які тут  ростуть. Тому вам потрібно бути спостережливими та уважними, щоб усе добре запам’ятати. А зараз послухайте загадку:

Невидимка ходить в гаю, всі дерева роздягає.

(Осінь)

То яка зараз пора року?

А як її ще називають? Чому?

А кого вона взяла в помічники?

Поетична хвилинка.

(Виразне читання віршів про осінь з метою створення емоційного настрою, активізації слухового та чуттєвого сприйняття, уяви, збагачення образної лексики).

Актуалізація опорних знань.

— Діти, погляньте навколо себе. Які зміни в природі ви помітили з настанням осені?

 - Природа ніби причаїлася, чекаючи зимових холодів Спохмурніло, насупилося, стало сірим небо. Потекли з нього нитки осіннього дощу. Він може йти день, два, цілий тиждень і більше. Холодно і непривітно. День сірий, вологий.

Настала похмура осінь. Спочатку осінь лічила листя на деревах, відривала по одному. Потім  якось знявся вітер, напружився, війнув дужче, і дерева, зітхаючи, скинули із себе вбрання.

Прикмети і приказки про осінь.

Прикмети:

  • Жовтень ходить по краю та й виганяє птаха| гаю.
  • Грак відлетів — чекай снігу.
  • Якщо до середини жовтня не опало листі берези — сніг ляже пізно.

Приказки:

  • Осінь збирає, а зима з’їдає.
  • Восени день блисне, три кисне.
  • Осінь іде — дощ із собою веде.

Робота в парах.

(Складання речень про осінь за твори В. Сухомлинського).

Деформований текст:

Наталка встала на світанку. Вона піша в сад прощатися з осінню, тихо, У, було, саду, віти, Вітер, голі, гойдав, листя, Під, сухе, лежало, деревами, побачила, яблуко, велике, Раптом, Наталя.

зраділа, Дівчинка, літа, Адже, шматочок, це.

 Колективне спостереження за деревами.

- Які дерева ростуть у лісі?

- Зараз ви підійдете до дерева, а якого - вам підкаже загадка.

Влітку рясним цвітом покриваюсь я,

Пахощі солодкі чути вже здаля.

Але поки квітну, часу не втрачай,

З моїх квіток взимку можна пити чай.

(Липа)

Липа — найсолодше дерево. Його люблять бджоли. Колись з його деревини робили личаки тобто взуття. Це взуття дуже швидко зношувалось і одній людині на рік потрібно було аж 12—13 пар, а це 2—3 молоді липи. Тому ліси зрубували, і вони були обдерті. У народі кажуть: «Обдертий, як липа».

- Як ви це розумієте?

- Підійдіть до другого дерева, відгадавши загадку.

Живе один батько і тисячі синів має,

 всім шапки справляє.

(Дуб)

-А що ви знаєте про дуб?

Це могутнє дерево-велетень, заввишки 20 м із міцними гілками і темно-сірою, потрісканою корою. Живе дуб 300—400 років, а окремі і до 2000 років. Використовують його у будівництві, для виготовлення возів, бочок, шатківниць. Дубова кора цінна при вичинці шкіри. Вона також є лікарською, і застосовують її у медицині.

-А як змінився дуб?

- Для кого використовують жолуді?

Дуб найпізніше скидає своє листя, а деякі дуби й цілу зиму стоять у листі. Біля міста Запоріжжя є дуб, якому 700 років. Кажуть, що коли запорозькі козаки йшли у бій, то вони підходили до дуба, притулялися до нього плечима і набиралися тої сили, що є у дуба.

Тож давайте і ми наберемося         сили, притулившися до нього, бо йде зима і треба, щоб ми не хворіли.

  • - Підійдіть до бука.

Доторкніться до його стовбура. Що ви можете про нього сказати?

Бук росте дуже повільно. Лише на 60-му або 70-му році життя він починає цвісти.

Дуже цінна його деревина, застосовується при зведенні будинків.     

  • - Відгадайте загадку.
  • 1) Біла, а не сніг, зелена, а не лист, кучерява, а не волосся. (Береза)
  • 2) Підійдіть до берізки і розгляньте її. Яка берізка? (Струнка, висока, зажурена)
  • 3) Який у неї стовбур? Із чим його можна порівняти? (Клаптики чорної землі, які виглядають з-під снігу)
  • 4) Зверніть увагу на гілки. (Тоненькі, ніби розпустила берізка коси)
  • 5) Що можна вплести в них? (Жовті стрічки)
  • 6) А які листочки? (Маленькі, ніби срібні монетки сипляться срібним дощем)
  • - Давайте узагальнимо це і складемо усно твір - опис «Берізка».
  • - Подивіться довкола, чи є під берізкою бур’ян? А чому, знаєте? Тому що вона першою оселяється на вирубках. Дуже швидко росте, світлолюбна рослина. її крона мало пропускає світло. Тому під березою нема бур’янів. Із берези виготовляють фанеру, її застосовують у будівництві. Це лікарська рослина, має дуже корисний сік.

 Цікавинки.

  • Одна велика береза, пошкоджена сокирою, може втратити за весну до 200 літрів соку.
  • 20 кг макулатури рятує від вирубування 0,4 га лісу.
  • Зникнення одного виду рослин може спричинити до зникнення від 10 до 30 видів комах.

Гра «З якого дерева листочки?»

«Мозковий штурм».

  • - Із чим асоціюється осінь?

Підбиття підсумків спостережень.

—Чи сподобалося вам на природі? Подивіться, яка тут краса. А чому в народі говорять, що «природа одному мати, а іншому мачуха»? Природу потрібно берегти, адже вона приносить нам користь. Повітря, яким ми дихаємо, дають нам дерева. Дуже корисно для здоров’я побувати у лісі. Бережіть дерева, трави, кущі. Адже вони живі.

— Чи приносять дерева користь? Яку?

Чи сплять дерева взимку? Чому?

—Так, сплять. Улітку дерева сплять із першої години ночі до п’ятої години ранку. І взимку також сплять. За літо всі дерева невтомно нагромаджують у стовбурах та гілках крохмаль. Якщо взимку не дуже холодно, то крохмаль залишається на всю зиму. А якщо морози сильніші - крохмаль перетворюється на цукор. Дерево із запасами крохмалю може витримати морози до 12-15 градусів. Ці перші морози його загартовують. Сік дерева густішає, і його рух уповільнюється, майже припиняється І дерево засинає. Чим більше крохмалю перетворюється на цукор, тим глибший сон дерева. Взимку дерево дихає у 200-400 разів слабше.

Джерело – часопис «Розкажіть онуку»( 17-18 вересень 2009) Автор – М.С. Вірста , вчитель; м. Коломия, Івано-Франківська обл.