ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ (1-й клас)МАЙСТЕР-КЛАС
(Урок розроблено відповідно до
посібника О.Гісь "Планета Міркувань".)
 
Мета: вчити учнів розрізняти та називати види харчових продуктів (молочні, мучні, солодощі); ознайомити з основними типами зернових рослин та продуктами, які з них виготовляються; розширити уявлення про різноманітність харчових продуктів та їхнє значення для здоров'я людини; вчити дітей правильно харчуватися, розвивати культурно-гігієнічні навички; виховувати шанобливе ставлення до хліба.
Обладнання: підручник «Планета Міркувань» (с. 13—15), медалі (предметні малюнки або шоколадки), таблиця «Наша їжа», таблиця «Шкідлива їжа», малюнки овочів та фруктів, гербарії зернових рослин (овес, ячмінь, просо, кукурудза, жито, пшениця); фломастери зеленого, червоного, жовтого кольорів, ручка, аркуші з фрагментами ліній.
Тип уроку: комбінований.
 
Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми і мети уроку
Учитель. Діти, на сьогоднішньому уроці ми поговоримо про продукти харчування: овочі і фрукти, молочні й мучні вироби. Учитимемося вибирати корисну для здоров'я їжу, а також зіграємо у гру «Кухарі».


29.10.2014-1-1
Гра «Кухарі»
Учитель. Діти, ви поділені на команди. Вам потрібно обрати свого шеф-кухаря, який перевірятиме виконану роботу і буде звітувати. Треба швидко і правильно відповідати на запитання.
Для перемоги команді необхідно набрати найбільшу кількість медалей.

ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Гра «Що зайве?»
Учитель демонструє групи предметів, або ілюстрацій із зображенням цих предметів. Учням потрібно визначити, що зайве та пояснити свій вибір.

1. Тарілка, ложка, зубна щітка, виделка, ніж. (Зайва зубна щітка, бо все решта - кухонні прибори).
2. Шафа, стіл, шпаківня, дзвіночок, парта. (Зайвий дзвіночок, бо він виготовлений з металу, а інші предмети — з дерева.)

Бесіда-опитування
1. Якими засобами гігієни ви користуєтеся щодня? (Гребінець, мило, зубна щітка і зубна паста, рушник.)
2. Яких правил особистої гігієни ви дотримуєтеся?
3. Поясніть прислів'я; «Чистота — запорука здоров'я».
4. Як гадаєте, чи залежить ваше здоров'я від харчування?
(Відповіді учнів.)
 
Учитель. Діти, ви любите смачно поїсти? (Відповіді учнів.) Яка страва у вашій родині найулюбленіша? (Відповіді учнів.) Хто її готує?
(Відповіді учнів.)
- Я помітила, що ви називаєте різноманітну їжу. Це дуже добре. А скільки разів на день ви їсте? (Відповіді учнів.)

IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з використанням таблиці «Наша їжа» (на таблиці зображені чотири групи їжі)

Учитель. Безумовно, їжа дуже корисна для нашого організму, адже дає енергію для життя, а ще — допомагає швидше рости і бути здоровими.
Є чотири групи їжі, яку ми вживаємо:

1. Хлібобулочні вироби і крупи (гречка, рис).
2. Овочі і фрукти.

29.10.2014-1-2
3. Молоко і молочні продукти.
4. М'ясо, риба, бобові продукти (горох, квасоля), яйця.
 
29.10.2014-1-3
Учитель. Зверніть увагу на таблицю «Шкідлива їжа». Які продукти не рекомендується вживати? (Ковбаса, оселедець, чіпси, газована солодка вода.)
Учитель демонструє таблицю із зображенням продуктів, уживання яких не рекомендується дітям у надмірній кількості.
Солені й копчені продукти не корисні для вашого організму. Так само солодощі — морозиво, цукерки, шоколад — треба їсти в обмеженій кількості. Адже вживання їх призводить до ожиріння, руйнуються зуби, починаються шлункові хвороби.

29.10.2014-1-4
Конкурс загадок
Умови: за відгадану загадку учні отримують медаль. Малюнки-відгадки вчителька чіпляє на дошку.

Сам жовтенький,соковитий
Достигає серед літа.
Він у джемі, у варенні
І солодкий, і приємний. (Абрикос.)

29.10.2014-1-5
Влітку у садочку
Зріє під листочком.
Восени, набравшись соку,
Стане враз червонобоким. (Яблуко.)

29.10.2014-1-6
Запах, колір — все відмінне,
Посміхнешся неодмінно.
Як серединку кусати,
Скривить так, що й не впізнати. (Лимон.)

29.10.2014-1-7
Учитель. Слова-відгадки назвіть одним словом. (Фрукти.)

29.10.2014-1-8
Печуть мене, смажать і варять, їдять мене і дуже хвалять. (Картопля.)

29.10.2014-1-9
Щоб хвороби оминати.
Треба всім мене вживати.
Як сиру мене з'їсте,
Відразу сльози проллєте. (Цибуля.)
 
29.10.2014-1-10
Вузлувата і листата,
А доспіє — головата.
На нозі стоїть одній,
Сто сорочечок на ній. (Капуста.)

Учитель. Назвіть слова-відгадки одним словом. (Овочі.)

29.10.2014-1-11
Учитель. Фрукти та деякі овочі ми зазвичай їмо сирими й отримуємо всі необхідні вітаміни і поживні речовини.
 
Конкурс «Овочі та фрукти»
(Робота з підручником. Вправа 26.)
Умови: обведіть зеленим олівцем ті рослини, які споживають у сирому вигляді.
 
29.10.2014-1-12
Висновок. У сирому вигляді корисно вживати: яблуко, чорну смородину, малину, грушу, редиску, ананас, часник, перець, помідор, абрикос, банан, сливу, цибулю, капусту, виноград, огірок — таким чином ми отримуємо більше поживних речовин і вітамінів.

Конкурс «Молочні продукти»
(У ході конкурсу використовується матеріал вправи 27.)
Учитель. Цілющі якості молочних продуктів були відомі ще з давніх часів. Молочні продукти багаті на поживні речовини, які особливо корисні для дітей і літніх людей.
Умови: обведіть олівцем жовтого кольору молочні продукти.

29.10.2014-1-13Висновок. Молочні продукти — йогурт, сметана, масло, морозиво, молоко, сир, сирок.
Учитель. А які ще молочні продукти ви вживаєте? (Кефір, згущене молоко, вершки.)
 
     Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти:
Встали — сіли, встали — сіли.
Бачте, як розвеселили.
Стало сонце танцювати,
Нас до танцю припрошати.
Нумо разом, нумо всі
Потанцюймо по росі!
 
Конкурс «Вироби, виготовлені з борошна»
(У ході конкурсу використовується матеріал вправи 28.)
Умови: обведіть олівцем червоного кольору вироби, виготовлені з борошна.
 
29.10.2014-1-14
Висновок. Булка, хліб, торт, макарони, батон, печиво — це вироби, виготовлені з борошна.
 
Конкурс «Солодощі»
(У ході конкурсу використовується матеріал вправи 29.)
Умови: ручкою позначте знаком «+» солодощі.
 
29.10.2014-1-15Висновок. Печиво, цукерки, мед, морозиво, торт, тістечко, вафлі, рулет — це солодощі.

Робота з гербаріями «Зернові рослини»
(На дошці прикріплені аркуші демонстраційного гербарію зернових рослин.)
Учитель. Розгляньте гербарії рослин: овес, ячмінь, просо, жито, пшениця. Дайте відповіді на запитання.

1. Хто бачив, як ростуть зернові рослини? Де?
2. Чим подібні пшениця і жито? Чим відрізняються?
3.Що можна приготувати з пшениці або жита?
4. Чому хліб вважають святим?

Хліб дуже корисний для нашого організму, адже він дає нам силу, розум. Викидати хліб — страшний гріх! Пам'ятайте про цінність хліба та шануйте важку працю хліборобів.

Конкурс «Зернові рослини»
(У ході конкурсу використовується матеріал вправи 30.)
Умови: на схемі показано, з яких зернових рослин виготовлені продукти харчування. Вставте пропущені літери.

29.10.2014-1-16
Висновок. В вівса виготовляють вівсяні пластівці, з ячменю - перлову кашу, з проса - пшоно (з нього готують куліш), з кукурудзи - куліш, пластівці, кукурудзяні палички, з пшениці - манку і муку (з якої випікають хліб, булочки, тістечка та виготовляють різноманітні макарони), з жита — житні пластівці та муку (з якої печуть житній хліб).

V. Закріплення вивченого матеріалу
Конкурс «Розгадай кросворд»
(Дітям потрібно вставити пропущені букви у схеми та зробити висновок.)

        Яке зерно люблять коні?
       

Яка улюблена їжа в курчат?

         
               
Висновок. Коні люблять овес, а курчата — пшоно.

Конкурс «Шеф-кухар»
Умови: представник групи — шеф-кухар отримує аркуш паперу, на якому домальовує малюнок за поданим фрагментом ліній таким чином, щоб отримати якусь їжу.

VІ. Підсумок уроку
Учитель. Які продукти харчування корисні для нашого організму? (Фрукти та овочі, молочні продукти, м'ясо, риба, яйця, бобові продукти.)
Які продукти харчування треба вживати в якнайменшій кількості? (Солодощі, солоні й копчені продукти.)
Учитель. Команди, порахуйте кількість отриманих медалей. Привітаймо переможців гри!
 
 
Використані джерела
1. Вознюк Л. В. Тисяча загадок. —Тернопіль: Підручники і посібники, 2005.
2. Гісь О. Підручник «Планета міркувань»: Навч. посіб. з розвитку мислення для 1-го класу, 2004.
3. Гісь О. М., Філяк І. В. Програма навчального курсу з розвитку продуктивного мислення учнів 1—4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, 2009.
4. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1—4 класи. — К.: Початкова школа. 2007.
5. Харитонова С. М. та ін. До першого класу без проблем! Усе, що мають знати батьки майбутніх першокласників. —X.: Основа, 2010. — (Серія «Для турботливих батьків»).
 
 
 
Тетяна КОЗАК,
учитель початкових класів Львівської СЗШ І ст. № 53
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 2 (722), січень 2014