Оповідання С. Гавриша «За ясиром» (урок 10)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
 
Мета: закріплювати знання учнів про право на особисту свободу та захист під незаконного переміщення; розвивати пам'ять, усне зв'язне мовлення; учити доводити правильність своїх думок, оцінювати дії героїв; виховувати повагу до законів нашої країни.
Обладнання: ілюстрація до казки «Гуси-лебеді»; презентація «Правова скринька»; ілюстрації до оповідання С. Гавриша; зображення гори Карадаг, галери, козаків, Запорізької Січі.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Добрий день!
В добрий час!
Рада, діти, бачити вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядьте всі дівчата,
А за ними і хлоп'ята.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- До якої казки ця ілюстрація? («Гуси-лебеді»)
 
23.01.2015-1-4в

- Що хотіли зробити гуси-лебеді?
- Яке право дитини вони хотіли порушити?
- Пригадаймо нашу «Правову скриньку» про право на особисту свободу та захист від незаконного переміщення. (Діти називають документи, у яких про це написано, переглядають презентацію)
- Становище дітей-біженців — глобальна проблема сучасності, характерна для багатьох країн і народів. Відповідно до американських джерел, у світі є більше 16 млн. біженців, а разом з переміщеними особами, емігрантами ця кількість збільшується до 40 млн. чоловік.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми знову звернемося до одного з оповідань Степана Гавриша, в якому записано право на особисту свободу та недоторканість.
 
То ж девіз тепер згадаємо:
Уважно читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення та пам'ять розвиваємо.
 
Робимо висновки.

IV. Робота над темою уроку

1. Словникова робота

Ясир (тур. еsir, «бранець», «поневоленний», «раб») — бранці, яких захоплювали турки й татари під час нападів на українські, російські й польські землі з XV — до середини XVIII століття.
Галера — давній військовий (часом торговий) корабель на веслах (веслярами-галерниками часто були в'язні, прикуті до весел) та вітрилах.
 
23.01.2015-1-5в

Кафа — назва міста Феодосія в Х-ХV сторіччях.
Гора Карадаг — потухлий вулкан між Судаком та Феодосією.
 
23.01.2015-1-6в

Козак — представник військового стану, воїн-найманець.
Запорізька Січ — столиця козацьких земель.
 
23.01.2015-1-7в

2. Робота над змістом тексту. Читання «Учитель — учні»

- Чи зрозуміли ви, яку трагедію наших пращурів увібрало слово ясир?

V. Фізкультхвилинка

Руки в боки.
Нахились вперед,
Нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири —
Набираємося сили.
Нахились, повернись,
До товариша всміхнись.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання

- Які взаємини були в сім'ї Одарки та Івана?
- Яким вони уявляли майбутнє своїх дітей? Підтвердить свої слова словами з тексту.
- Як сталося, що Петрик і Оксана потрапили в полон?
- Як вони допомогли одне одному визволитися з неволі?
- Чи були захищені міжнародним правом діти XVI століття від неволі, рабства та торгівлі ними? Відповідь підтвердить прикладами з розповіді.

2. Робота з Конвенцією про права дитини

- Перекажіть статтю 35 Конвенції про права дитини.
Держави-учасниці вживають на національному, двосторонньому та багатосторонньому рівнях всіх необхідних заходів щодо відвернення викрадень дітей, торгівлі дітьми чи їх контрабанди з будь-якою метою і в будь-якій формі.

VII. Підсумок уроку

- Що цінного та важливого ви взяли для себе з сьогоднішнього уроку?

? Бути здоровим хочеш, так здоровим будь!
? Бути успішним хочеш, так успішним будь!
? Гідним ти хочеш бути, ну так гідним будь!
? Бути щасливим хочеш, так щасливим будь!
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).